Náramky pro korálky s širokým průtahem
Nerezová vs chirurgická ocel - na internetu je mnoho mýtů a nepřesností ohledně ocelí, zejména té "chirurgické". V prvé řadě je zapotřebí konstatovat, že označení "chirurgická ocel" oficiálně neexistuje. Nenajdete o ní žádnou zmínku ani na Wikipedii a na anglické verzi se dočtete, že cituji "Neexistuje žádná formální definice toho, co představuje „chirurgickou nerezovou ocel“, takže výrobci a distributoři produktů často používají tento termín pro označení jakékoli třídy korozivzdorné oceli." viz tento odkaz
Nejčastěji se prezentuje jako "chirurgická" ocel třídy 316L. Tato ocel obsahuje 16,5 - 18,5% chromu, 10 - 12% niklu (ano skutečně chirurgická ocel obsahuje nikl), 2 - 2,5% molybdenu a méně než 0,03% uhlíku. Tato třída oceli je vysoce korozivzdorná, zejména je odolná proti dlouhodobému působení mořské vody. Vyrábějí se z ní chirurgické nástroje a v menší míře i některé implantáty. Ale přesnější označení by bylo "námořní ocel" jelikož jí bylo rozhodně použito více na výrobu lodí než na výrobu chirurgických nástrojů nebo šperků. Je velmi tvrdá a při výrobě více propracovaných šperků velmi těžko opracovatelná. Proto se na výrobu šperků používá spíše ocel třídy 304. To je rovněž nerezová ocel se složením 17 - 19,5% chromu, 8 - 10% niklu (ano ocel třídy 304 má nižší obsah niklu než tzv. "chirurgická ocel" 316L) a méně než 0,07% uhlíku. Takže jediný významný rozdíl mezi třídou 304 a 316L je ten, že ocel třídy 304 neobsahuje molybden, který zajišťuje vyšší korozivzdornost zejména při kontaktu se slanou vodou. Ale pokud se se šperky nechystáte každý měsíc přeplavat kanál La Manche, asi to úplně nedoceníte.
Je tedy zřejmé, že rozdíl mezi ocelí třídy 316L a 304 je minimální a obě oceli jsou dostatečně kvalitní pro výrobu šperků a jejich nošení je zcela bezpečné. Mnoho prodejců označuje jako "chirurgickou" ocel jakoukoliv nerezovou ocel, jak ostatně uvádí i článek na anglické verzi Wikipedie. My v DOMELI budeme vždy uvádět, že se jedná o nerezovou ocel a patřičnou třídu.